ENERGINIO NAUDINGUMO KLASĖS
Nuo 2021 m. sausio 1 d Lietuvos norminiai reikalavimai numato,kad visi naujos statybos pastatai turi atitikti A++ energinio naudingumo klasę.
KAS YRA ENERGINIS NAUDINGUMAS?
Pastato energinis naudingumas tai apskaičiuotas energijos kiekis, kuris yra reikalingas patenkinti su įprastu pastato naudojimu (šildymas, vėdinimas, apšvietimas ir kt.) susijusį energijos poreikį. Energijos suvartojimo efektyvumo didinimas suteikia daug galimybių naudoti atsinaujinančių išteklių energiją ir taip palaipsniui pereiti prie A+, A++ klasės, pasyvių pastatų statybos - dėl šios priežasties statant naujus ar renovuojant senesnius pastatus, didžiausias dėmesys yra skiriamas jų energinio naudingumo klasei.
ENERGINIO NAUDINGUMO KLASĖS
Viso yra 9 energinio naudingumo klasės, pagal kurias klasifikuojami pastatai ar jų dalys: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G, kur A++ – aukščiausia klasė (mažiausias energijos suvartojimas), G – žemiausia klasė (didžiausias energijos suvartojimas).
Teisingai suprojektuotas ir pastatytas A+, A++ pastatas gali suvartoti 4-8 kartus mažiau energijos nei žemesnių klasių pastatai, kas ženkliai sumažina išlaidas jo išlaikymui. A++ klasė yra laikoma aukščiausia ir ji nurodo energijos beveik nesuvartojantį pastatą.
ŠILUMOS PERDAVIMO KOEFICIENTAS
Šilumos perdavimo koeficientas, dar vadinamas U verte, yra pagrindinis kriterijus, naudojamas norint įvertinti pastato dalių šilumos izoliaciją. Jis nurodo šilumos kiekį, kuris gali prasikverbti pro pastato pertvarą – t.y. langus, duris, sienas, stogą arba grindis. U šilumos koeficientas yra šilumos srautas (W), perduodamas per vieną atitvaros kvadratinį metrą, padalintas iš temperatūrų skirtumo abiejose atitvaros pusėse. Rinkdamiesi langus ir duris, visada vadovaukitės produkto šilumos perdavimo koeficiento U vertės reikalavimais: